27.den - himare

Albania's flag
Europe » Albania
June 29th 2021
Published: July 17th 2021

Postel pohodova, no klima na 23c bola dost chladna, tak ju julia niekedy v noci vypla.

Ranajkove menu si davame na malej terase. Podava jogurt, dinka a cerealie.

Dnes nas caka celodenna valacka na blizkej plazi livadhit.

Ideme rovnakou cestou ako vcera, po schodikoch, drevenny mostik, zabudnuta restika.

Obcas sa nam naskytne pekny vyhlad na more ci na stylovo umiestnenu restiku kico meniko.

Uzky vyslapany chodnicek nam skrizilo kozy a stary pastier zo vcera. Naviguje nas na spravnu cesticku.

Ta nas navadza k skalam popri mori, za nimi je uz spominana restika.

Vchadzame dnu, hned nas domaci vabia na ich lehatka, restiku. To odmietame a po schodoch stupame na prijazdovu cestu.

Kusok je samozrejme bunker, no vstup do nho je zataraseny.

Ideme po prijazdovej ceste, odpajame sa k rozpadnutemu domu, dalej uz nasledujeme bielocervenobiele turisticke znacenie.

Uzka cesticka, stromy a oproti iduci starsi nemecky par.

Tada, nieco po pol hodine sme na dlhej kamenistej plazi.

More je tu cistejsie, domace pozapichovane slnecniky si vystriedane restauracnymi.

Zapadame hned do prvej blue bay. Predrazene frape nas pekne schladilo.

Zistujeme cenu slnecnika a dvoch lezadiel. 600l, to bereme, bo bez tiena by sme tu skapali.

More sa mi zda trochu teplejsie, no pre juliu stale studene.

Kupanie, lezanie. Obcas net, ked sme zachytili wifi z restiky.

Vedla nas talianska rodina, mama najskor asi hodinu telefonovala, uz som sa zlakol, ze bude volat nonstop.

Neskor prisla neale zmiesana velka rodina, albansko anv rozpravali.

Hned pustili radio na plne gule, sak jebat na ostatnych. Ale moc im to neslapalo.

Na obed sme sa rozhodli ist do blizkeho mestecka. Cca 5min.

Tu uz hotely a restiku vedla seba. Ale zas nic hrozne ako v ksamil

U nas bol vacsi klud, doporucujem ostat pri blue bay.

Mal tu byt i bunker v piesku, no bol uz rozobraty.

Obsluhu z restika nas vabili, no julia vybrala poslednu, taverna antonios.

Vynikajuca volba, skvela obsluha a super jedlo. Davam grilovanu chobotnicu. Prieniesli mi ju i so zemiakmy. Uplna lahoda.

Ako dezert sme vyfasovali free melon. Jednoznacne tuto restiku odporucam.

Napraskany nazad na nase lezadlo.

Talian ulovil dve male chobotnice. Ich dieta, asi 10rocne dievca chobotnicu drzalo ako profesional a vobec sa jej nebalo. O veceru maju postarane.

Zmiesana rodina nakonec rozchodila radio, tak pocuvanie vypalovakov z rokov 80tich.

Neskor zacali kricat, bo mlady sa budu brat.

Lezanie, kupanie, cloveka dost unavi.

Cestou nazad menime trasu a drzime sa tur.znacenia, len aby sme nemuseli ist cez restiku.

Znacenie nas berie obklukou okolo stadiona a vypluva nas na hlavny tah.

I v tomto meste sme si vsimli pripevnenych plysakov na ohradach domov. Ucel nevieme.

Na izbe sprcha a relax.

Veceru vybavujeme v taverne vironas. Politra bieleho a grilovane kalamare. Opat super. Ako bonus sme dostali hrozna v sladkom naleve.

Malu promenadu sme len tam preleteli.

Vyplacame ubytko, hned sme ponuknuty domacou chutnou rakijiou.

Nakonec sa s domacim dost zakecavame.

Mensi vycuc.

Skoro cela (hlavne tato cast) albanskej riviery je exgrecke uzemie. O to greci prisli ked sa delila europa po vojne. Albanci zas prisli o provinciu kosovo.

Miestny su tu 95perc greci, maju aj grecke pasy a mensie vymozenosti od greckej vlady.

Syn majitela chodi do privatnej greckej skoly, uci sa 4jazyky, grectninu, albacinu, ang a fra.

Po skonceny zakladnej vsak bude problem, bo albanske skoly su neni kvalitne, tak ho mozno poslu studovat do grecka.

Plysaci na ohradach sluzia ako ochrana pred zlymi duchmi, domaci ma miesto plysaka na verande take to turecke oko.

Turci ovladaju albansko. Co povie turek, to albanec musi spravit v politike. To sa moc ludom nepaci.

Konspiracne teorie. Najbohatsi ludia sveta ovladaju pocasie na zemi. Staci vychylit druzicami rotacii zeme a uz je zle. Preto sa topia ladovce, neskor budu zaplacene primorske staty a populacia ludi na zemi klesne.

Vo vakcinach proti delta virusu (alebo aka to je uz momentalne mutacia) su cipy, vdaka, ktorym je mozne cloveka sledovat.

Koniec konspiracii.

V grecku ked sa da mlady clovek (18-25) zaockovat, vlada mu da 150€.

Fajn zavrsenie nasho pobytu.

Naklady

2x ice espresso - 500l
Dve lezadla, daznik - 600l
2x obed (antonios) - 2150l
2x vecera - 2200l
Coca cola 0.33l - 80l

Tot: 0.108s; Tpl: 0.014s; cc: 9; qc: 28; dbt: 0.071s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb