Molnarfici ve Vietnamu - 8. a 9. den

Asia » Vietnam » Central Highlands
March 4th 2012
Published: March 4th 2012

8. den / Dalat - Lake Lak moto trip

Vstavame v 7h rano, abychom si sbalili veci, udelali par kliku, nasnidali se a mohli odjet s nasimi novymi prateli na motorkach smer provincie Dak Lak, kde mame stravit prvni noc. Ke snidani davame egg bread (rozumej omeleta s pecivem) a kavu, vynikajici vietnamskou kavu, ktera nam chutna cim dal tim vic.

Jeste kratke foceni, baleni krosen na motorky a hura odjezd. Ja jedu s Khoiem, Miki s tim druhym (nepamatujeme si ani jeden jeho jmeno). Motorka je, alespon pro mne, prekvapive pohodlna, a tak si to svistime krajinou. Uz od pocatku je nam jasne, ze porozumnet jim bude trochu orisek. 😊

Anglictina fajn, ale vyslovnost vyzaduje znacnou trpelivost a domysleni (napr. rice vyslovuji raj, flower je plour, we had - wi heb - obecne:c,s,f neumi vyslovit) - a tak se s Mikim stridame, kdo jim porozumi.

Delame, sic nevedomky, ale dobre, protoze si oblekame trika s dl.rukavem - v prubehu dne to pali jako prase, i tak se pres velmi caste mazani opal.kremem s uv c.40, spalime.

Vyrazime na JZ / smer Nam Ban - Sloni vodopad, kteremu se take rika "Happy waterfall" - a to proto, ze kdyz si stoupnete na jedno misto v jeskyni u upati, jste behem chvilky celi mokri, a nejde jinak, nez kricet a vyskat radosti - je to neco uzasneho. V tom vedru clovek uschne behem zpetneho vystupu k motorkam. Behem cesty zastavujeme u plantazi kavy a diky nasim pruvodcum uz vime, jak poznat kavu robustu od arabiky. Nasleduje prijemna pauza na ice-coffee, kde Miki ochutnava prave, cetstve vydestilovane ryzove vino (nevim, proc se tomu rika vino, kdyz to ma asi 40proc.alkoholu), prohlizime si zviratka, ktera si vybiraji ty nejlepsi kavove boby, spapaji je, a pak cela vykakaji - a z toho se pak dela Weasel coffee 😊, pry nejlepsi kava vubec, protoze tato zviratka, ktera vypadaji neco mezi myvalem a fretkou jsou nejlepsimi a nejspolehlivejsimi selekory, co se kavovych bobu tyce.

Nasledoval naprosto vynikajici obed, trochu opulentni,to ano, ale diky klukum jsme ochutnali dalsi vietnamske specialitky. Jo, a ... Vietnamci radi palive 😊))

Jeli jsme dal na zapad, smer Phu Son, po spise zapomenutych silinickach, kde zreme moc turistu nevidi, tak nam mnohe deti, i dospeli, mavali, usmivajice se od ucha k uchu a kricice "Hello" (Miki rad prechodniky) 😊 Dale jsme na vlastni oci videli, jak se vyrabi hedvabi. Spousta cerviku, larev, horke vody,silene rucni prace, a chemickych barviv (protoze original barva je bilo-zluta). No, opet seznavame, ze jsme vlastne radi za praci, kterou mame.

Zastavujeme u velke pagody, fotime, vyptavame se, obrovsky smejici se Budha je pro Vietnamce symbolem stesti. Po ceste se zastavujeme v minoritni vesnici, kde ziji "Mhongove", jedna z 54 minoritnich skupin zijici ve Vietnamu. Maji svuj jazyk, vetsina z deti ani nechodi do skoly, a aby nepozabijeli vsechna zvirata, dal jim stat nejake pozemkz, a tak ted uz jen vetsinou zemedelci..a ziji z prijmu od turistu... Zvlastni zkusenost.

Koncime ve vesnicce Lake Lak, kde mame zajistene ubytovani, pokoj OK, klimatizace, sprcha s teplou vodou. Davame veceri, 0.5l ryzoveho vina, a KARAOKE. Ano, karaoke. Vypada to tak, ze si clovek zamluvi mistnost, kde si pak behem hodiny muze vybrat jakoukoli pisnicku ze seznamu, ktery dostane, a proste zkousi, co jeho spoluzpivajici vydrzi. 😊 Vietnamci si to hrozne uzivaji, predvadeji se vcetne tanecnich kreaci.Ja toho vzdrzela dost, ale kdyby Madonna slysela, jak zpivam jeji "Like a Virgin", asi by utekla s brekem. Miki sekundoval velmi usilovne ale neprilis dobre.. U2 a jejich With or without you od Mikiho je pohroma..(pise Miki) , po pisnicce a skore 88 procent (cim vic procent, tim bliz originalu, zrejme, podle Vietnamskych algoritmu) Miki zjistuje, ze jeho mikrofon nebyl zaplej. Nastesti..? Je to zabavne, ale hodinka staci.

Jsme totalne utahani, je 23h, jdeme chrnet, vstavame v pul7, balit, snidat a odjezd dal do Buom Ma Thuot.

9.den / Dak Lak - Buom Ma Thuot moto trip

Vstavacka v 7, klasicka snidane s nafouklym rohlikem a vybornou kavou. Mikiho ridic prinasi ke stolu nakoupenou mistni kavu za neturistickych 4.5 USD za kilo. Zastavujeme u vyroby cihel (narocne, malo placene, cena cihly 1 Kc za cihlu s 6 derama 😊, dokonce si vyrabeji sami brikety z prasku cerneho uhli. Po x-te jsme vdecni za zivotni uroven a praci u nas. Slunce prazi, pocitove 40C, hutny vzduch. Silnice lepsi nez vcera, to sme projizdeli prakticky karzdych par sto metru stavenistem. Asi davaji do pucu x-tisic km dlouhou potemkinovu Ho Chi Minhovu cestu.

Zastavujeme u jednoho z milionu poli peprovniku; poznani: i cerstvy zeleny pepr pali jak svina. Slunce taky pali jak svina, tak velime presun k vodopadum a obzvlast tem kde se da koupat. Na prvnich, velkych si uzivame vyhledu a prochazky (vodopady Dray Sap), dalsi vsak jiz je cast reky kde se budeme koupat - na rece je soustava nekolika vodopadu, behem obdobi sucha jsou reka a vodopady mensi. Komunisticka avsak velice pokrokova vlada se navic rozhodla, ze cast vody odkloni pro vyrobu elektriny pro rostouci tremi slovy skvela a chladiva a neslana. Mistni deti maji ve vode piknik a my na tom vydelavame - posilaji nam postupne mango, meloun, mandarinky.. Velmi mile a prekvapive. Masazni sprcha pod vodopadem je absolutni tresnickou po super vylete. Je to jedno z mist, kam bychom bez pruvodce urcite nevrkocili, a bohate vyvazuje zaplacenou cenu za cestu (USD 240 na 2 osoby na 2 dny s ubytovanim). Celkove jsme dali 160 km prvni den a 130 km druhy den. Jsme vyklepani, obzvlast z prijedu do mesta v dopravni spicce - pocinani ridicu zasluhuje smeknuti helmy. 😊

Vecere ve meste je opet novym zazitkem. Zatime nejlepsi mistni pivo Saigon Special a Nem Nu - rolky s veprovym masem, zeleninou, nudlemi v ryzovem papire s vynikajici rybi omackou, ktere si kazdy roluje sam na taliri. Omacku si dle vietnamskeho stylu prichiliujeme. Precpani za celkovou cenu vecere i s piti 250 Kc za 4 osoby.

Spat, jinak rano matoha.

Tot: 0.1s; Tpl: 0.011s; cc: 8; qc: 44; dbt: 0.0584s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb