Life's been good to me so far ...

Malaysia's flag
Asia » Malaysia » Kelantan » Kota Bharu
October 10th 2009
Published: October 10th 2009

Making songketMaking songketMaking songket

How the hell does she figure out the system?
Dan za spoznavanje lkalne kulture! (poleg hrane)
Zjutraj sem najprej napadla lubenico od vceraj, potem pa se en roti chanai in teh tarik za vogalom. Potem se je mimo pripeljal Din z minivanom in podala sva se na lov za tekmovanjem v petju ptic. Baje se to tukaj dogaja vsak petek in soboto zjutraj, ampak ko sva lutala po obmocju, kjer na bi tekovanje bilo, nisva naletela na nobeno zvrgolenje. Ni panike! Zapodila sva se proti severu, iskat izdelovalce batika in posebnih zmajev. Din je na cdju nazigal stari rock in blues in vmes je nekdo pel (miva pa veselo z njim) Life's been good to me so far ...
Ustavila sva se kmalu, ko je Din zagleal trgovino s songketom - blago, iz katerega izdelujejo saronge in sampinge (kratke gate za doma). Sla sva kar direkt v spodnji stuk, kjer sta dve muslimanki vestno izdelovali vsaka svoj precudovit songket. Noro lepo! Zacel se je fotosession in pomenkovanje in izvedela sem, da delajo 8 ur na dan, 6 dni na teden, za 2m potrebujejo 14 dni, za delo pa morajo opraviti posebno triletno solo v KL. Vse skupaj zgleda dokaj zajebano delo. "Ah, ne, ne, je kot racunalnik: tole je program,
Making songketMaking songketMaking songket

The other ingenious lady
tole je copy pase, tole monitor, tole pa printer," smeje razlaga ena od delavk, medtem ko premika statve in mesa nitke po meni nerazumljivem postopku.
Zatem sva sla se gor v stacuno, kjer prodajo ze narejene izdelke, in prav nic ne vrzejo stran, je ponosno rzlagal lastnik: iz krpic naredijo torbice, puscice, prte ... skratka, nic ne zavrzejo. Cena za 2m takega blaga (odvisno od deleza svile) je od 75 do vec tisoc ringgitov.
Naslednja postaja: batik! Ujagala sva eno od stevilnih prodajaln in prosila za vpogled zadaj na dvoriscu. Dve zenski sta barvali povoskane vzorce, en tip je bil kao nadzornk, jaz pa sem tudi to lepo in hvalezno pofotkala.
In potem sva bila ze takoj na plazi, ki se danes imenje Pantai Cahaya Bulan (moonlight beach), pred islamizcijo Kelantana pred 15 leti pa je nosila ime Pantai Cinta Berasi (passionate love beach) - inicialke ostajajo enake, pomen pa niti slucajno. "Mogoce nocejo, da bi se ljudje tu strastno ljubili," se je posalil Din, in resno dodal: "Posebna policija prihaja sem in preverja, da se slucajno ne dogaja kaj nespodobnega. Sicer lahko parcek placa kazen." Zdel se mi je pravi trenutek, da se naucim dveh bistvenih fraz: aku cinta
Batik makingBatik makingBatik making

From this to the shirts, skirts and whatnot
kamu (I love you) in saya suka kelapa (I like coconut). Jedla sva namrec ocvrte ribice in rakce in tofu in pila nescafe oz. jaz air kelapa ais (ledeno kokosovo vodo), skupno za 10,70. Nice, I like oz. saya suka.
Malo sem si ogledala se plazo, ki je leeeeeeeepa, ampak skorajda brez sence, potem pa sva hotela najti fishing competition, ki naj bi se odvijal prav tu. Ampak ocitno nama tekmovanja danes niso usojena, ker nisva nasla niti tega.
Na poti nazaj sva sicer nasla izdelovalca famoznih zmajev, ampak baje imajo uradne ure sele popoldne. Ker sva imela se uro in pol casa, da Din vrne avto svojemu fredu (ob dveh), sva se zapeljala se do izliva reke Kelantan v South China Sea. Tam je Din enega lokalca prosil, naj naju s colnickom zafura malo po delti, in naju je! Vec kot pol ure smo se tako vozakali po blatnih recnih tokovih, vse naokoli nas pa kokosove palme in zvedavi pogledi. Noro! Na koncu nama je po nenapisanem ceniku zracunal 10r, usput v avto pa sem pobasla se kilo rambutanov za 3r.
Popoldne je scalo, zato sva se z Dinom po opravkih odpravila sele po peti uri. Zategnil me je
PCBPCBPCB

Same name, different meaning
do parka Taman Tengku Anis (pri cemer je Anis ime zene kelantanskega sultana), kjer so not navrgli mini moseje, mini zoo, igrala, fontanice, trim stezo itd. Folk je joggal, sprehajal froce in buljil v edino turistko. Najbrz ever.
Po tem me je Din peljal na se eno must eat jed iz Kelantana (ja, res za ene 3 ure nisem nic jedla, abstinenca kriza), ayam percik oz. na zaru pecena kuretina v nekem kokosovem zosu. Zakon!! Zraven dobis riz in ribji cips, Din pa je narocil se eno porcijo soloka, ribe v kokosu - tudi ni bilo slabo, kar nikoli ni, ce je vmes kokos. Vmes se je razvila zanimiva debata, vecinoma (neplansko) o islamu: o halal in haram hrani, pomenu in prednostih zenskih pokrival, o believing is seeing filozofiji, o ... vsem, prakticno. Ne recem, da se z vsem strinjam - evropocentricnost je pac trdovratna bolezen - ampak je pa vsekakor blazno zanimivo in argumentirano. Islam je simpl, pravi Din. "I like talking to you, you are a good listener," je se dodal, preden sva za vse placala 17,40r in sla.
Kam? Najprej na hitro zmolit v mosejo (jaz seveda ne), potem pa k njegovim frendom - "This is my
Kelantan riverKelantan riverKelantan river

Lets go for a ride
playground" - na drink. Pa po sadje (jutri bo za frustk mesanica sapodile, dragonfruita in rambutana - poznam vsaj eno osebo, ki bo ob tem zapisu dobila barve vseh treh omenjenih sadezev). Pa spat. Jutri via Perhentian island, kar pomeni dva dni stran od civilizacije. Boleh, la!

The driverThe driver
The driver

Our man of the hour
Ayam percikAyam percik
Ayam percik

Say hello to the fantastic Kelantan dish

10th October 2009

Uf, spotaklna sm se že takoj ob sapodilo, tak da ostalega ti ne bi blo treba sploh napisat ;)
17th October 2009

great job, really
really nice how you put everything together, very professional.A real journalist.Theres always more to discover in this simple but unique country. Thank you very much on behalf of Kelantan and Malaysia.You are always welcome to Kelantan and Malaysia . Make yourself home.
17th October 2009

tnx to you
din, you know all this couldn be possible without you, so i should be the one thanking you!!!

Tot: 0.746s; Tpl: 0.016s; cc: 15; qc: 83; dbt: 0.4317s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 2; ; mem: 1.2mb