FUAR


Advertisement
China's flag
Asia » China » Shanghai
December 5th 2007
Published: October 9th 2014
Edit Blog Post

Geo: 31.23, 121.47

GUN 2 GUNLERDEN ÇARŞAMBA
Erken uyandık ve saat 08:00 de kahvaltıda buluştuk.Kahvaltıdan sonra biraz oyalandık Otobüsümüz geldi ve güneşli bir günde fuar alanına doğru yola çıktık.Yollar dehşet ...şehrin acaip üstünden gidiyoruz.Biraz korkutucu ve etkileyici.
Alanda giriş için gerekli pass lar hazırlanmış.Hiç beklemeden girdik .Bizim Ticaret odası bu fuara kendi tanıtım stand'i ile katılıyor.Oraya uğrayıp herkese "merhaba" dedik ve fuarı gezmeğe başladık.Türkiye 'den 20 ye yakın firma katılıyor.Nezaketen hepsine uğradık ve başarılar diledik.Sonra diğer bölümleri ziyaret etmeğe başladık. Çin almış başını gidiyor.İnanılması zor olan maliyetlerle dünya markalarına ürün üretiyorlar..Rekabet etmek zor fakat işbirliği yapılması şart.
Fuardan çıktık ve rehberimiz bizi Jin Mao kulesine götürdü.
Jin Mao Kulesi ( görkemli altın bina) . 421 metre yüksekliğe sahip ve 88 kattan oluşmaktadır. Çin Halk Cumhuriyetinin en yüksek gökdelenidir.1994 te başlayan inşa 1998 yılında tamamlanmıştır. Şu an dünyanın en yüksek 11. Gökdelenidir.
Yan tarafında daha yükseği inşa ediliyordu herhalde şimdi bitmiştir ( 2011 de)
Kule nedense çinlilerin gurur kaynağı..ben anlamıyorum ama onlar için anlamı büyük.
Kulenin içinde 555 odalı Hyatt oteli var.10.000 kişilik bu otele tepeden bakmak insanı düşündürüyor.Kulenin 88 katından etrafı seyretmek keyifli.Her pencerenin üzerine bir takım şehirler yazmışlar Istanbul yok ama Atina ya 8000 km uzaklıktaymışız ( kuş uçuşu)

Nazım geliyor aklıma :
memleket mi? yıldızlar mı?
gençliğim mi daha uzak ?
Tepede bir de inci fabrikası şubesi açmışlar.Dilersen buradan inci alabiliyorsun.
Bu yıl 1 temmuz da Alain Robert adlı bir fransız çıplak elle 480 m tırmanmayı becermiş.
adeta bu binaları yapanlarla dalgasını geçer gibi..Şimdi kim daha hünerli merak ediyorum.Bu binayı inşa edenler mi ? yoksa çıplak elle ve aletsiz bunu tepesine tırmanan mı ? insanoğlunu anlamak zor be kardeşim...
Buradan nehrin karşı yakası olan "Bund" a geçtik.Eski şehrin bulunduğu bu yerden karşı sahilde yükselen yeni nesil binaların haşmetine tanık oluyorsunuz .Özellikle İnci kulesi denilen ve her iki tarafında dev küreleri olan ticaret merkezi etkileyici.
Bund'ta eski sömürge binalarını görmek mümkün...Bank of China ve Shanghai Altın borsası burada.Shanghai'ın en pahalı otel ,restaurant ve eğlence yerleri burada.
Rehberimiz bizi buradan alıp ( eski yerler de fazla dolaşmamızı istemiyorlar) yeni bir semt olan "Xtiandi" ye götürdü.Anladığımız kadarı ile bir hanut numarası bu...Oradan alış veriş yapmamızı umuyor ve dükkan sahiplerinden komisyonunu alacak.Şişinerek götürdüğü yer ise bizdeki Ak merkez'in çok kötü bir örneği.Tipimize bakarak bizim yürüyen merdivenlerlen etkileneceğimize dair bir imaj geliştirmiş kafasında .Bizim takımın tamamı buraya niye geldiğimizi bir türlü anlayamadı..Bunların Kralının kralı bizde var..tek bir çöp almadan ve jet hızıyla ekip dışarı çıkınca şaşırma sırası Rehber'e düştü.Kendisine lisan ı münasiple bir daha böyle numaralar yapmamasını ve tipimizden belli olmamakla birlikte bunların en azılı örneklerinin memlekette çok olduğunu anlattık.Anladı mı bilemiyorum ama bir daha böyle AVM bozmalarına gitmedik.
Buradan "Nanjing Lu" adı verilen bizim İstiklal caddesinin çin modeline gittik.Bizi açan fazla bir şey yok fakat arkadaşlarım pazarlık antremanlarını geliştiriyorlar.Ufak tefek elektronik eşya aldılar.
Otele dönüp paketleri bıraktık ve Akşam yemeği için tekrar giyinip otobüse yöneldik.Bizi Dynasty (man fu lou ) adlı bir restaurant'a götürdüler.Görülecek bir yer kardeşim .Neredeyse bir futbol sahası kadar ..Garsonlar patenlerle dolaşıyor ve her müşteri boyuna göre odalar var .Her müşteri gurubu ayrı odada yiyor. Bizim odamız ikinci katta idi.Mükemmel bir hizmetle mükemmel bir yemek sundular.Bizim Türk olduğumuzu bildikleri için menu yu ona göre ayarladılar.Tüm arkadaşlar çok memnun kaldı. Adama para vermediklerinden olacak belki de 20 civarında hizmet eden kişi vardı.Çıkarken kapıya dizildiler.Ya çok büyük bir kazık yedik veya bizi gerçekten sevdiler.Yüzlerinden anlamak kolay değil .Dikkat ettim her guruba bu numarayı çekmiyorlar ...Otele döndük ve güzel bir uyku çektim.

Günün küçük bir videosunu hazırladım...aşağıda sunuyorum.

Additional photos below
Photos: 7, Displayed: 7


AdvertisementTot: 1.982s; Tpl: 0.051s; cc: 6; qc: 45; dbt: 0.0447s; 1; m:saturn w:www (104.131.125.221); sld: 1; ; mem: 1.4mb