8.den - presun do Todra Gorge

Morocco's flag
Africa » Morocco » Meknès-Tafilalet » Todra Gorge
October 12th 2015
Published: November 9th 2015

Ako som predpokladal majitel este spal. Tak som trosku na recepcii zakrical, pochvili sa majitel objavil, davam mu dohodnuty obnos a smer bus.

Dnes je pondelok, takze je tu dost velky trh. Cela hlavna ulica je zapratana stankami, kde su rozne blbosti, jedlo.

V bus kancli este nikto nebol. Tak cakanie na provizornom sedeni pred vchodom.

Po par minutach konecne prichadza predajca listkov. Ukazujeme mi nech si sadnem, musi nazhavit pc. Cakam v mini cakarni. Ludia si uz zacinaju kupovat listky tak idem aj ja k okienku. Opat mi ukazuje nech si sadnem (ang nehovori).

Presne na cas 8/30 prichadza lokalny bus. Predajca listkov na mna mava nech idem do busu. Aaa konecne chapem co myslel, listok sa kupuje v buse. V den odchodu sa v kancli kupit neda.

Zvnutra je bus spinavy ale pohoda.

Po opusteny mesta zastavujeme na prvej pumpe. Zeby pis pauza? Veru nie, mame dvojity defekt. Bus cuva do garaze, par ludi ide von, niektory ostavaju na svojich miestach. Po cca 30.min pokracujeme v ceste.

Postupne sa vozidlo zaplna ludmi.

Krajina okolo je kamenna pust s horami v pozadi.

Ak chce niekto vystupit z busu tak clovek zatlieska rukami, sofer zastavi a clovek vystupi.

Pri niektorych zastaveniach to vyzera ako v slnce,seno....nezastavujem mame spozdeni ale pribrzdime vam 😊

V mestecku Boumale dades do busu nastupili zobraci, pobehali bus a sup ho zas von.

Klima tu nehrozi tak pohodicka, ziadne mrznutie.

V buse pobehuje predajca listkov.

Prichadzame do Tinghiru. Zatial ma to moc neohromuje.

Typek co pri busoch predava listky ma naviguje k restikam. Prechadzam na druhu stranu cesty, k parkovisku marockych dolmusov (nevim jak sa to vola v maroku).

Tu ma odchytava jeden marocan. Zije v holandsku a este len teraz sem priletel na navstevu, nech idem s nim do restiky na jedlo a bla bla. Strasol som sa ho ,tak ze som ho zacal ignorovat.

Zapadam do miestnej putiky. Objednavam si omeletu s rajcinami. Je tu dost narvane, sedim pri mladom marocanovy, ponukol ma cajom.

Omeletu mi priniesli priamo na panvici, je k nej aj marocky okruhly chleba. Pribor nikde, tak to vyjedam s chlebom, uplna bomba,mnam.

Domaci si chce trochu pokecat ale bohuzial opat jazykova bariera, vie spanielsky a francuzsky.

Putika je oproti mesite hassna II z juhu, hned vedla predajcu sladkosti.

Po jedle som rozhodnuty,ze tu neostanem ale hned sa presunem do todra gorge.

Zistujem,ze este potrebujem peniaze, idem do bankomatu. Ten som videl hned ako som vystupil z busu, banka populaire.

Klikam, chcem vybrat 850D, neda sa. Vyplulo mi to kartu, tak druhy pokus 800D, to uz ide len som mal mensi problem ci mam stlacit tlacitko saving alebo current acount, zvolil som to druhe, uvidime na vypise co z toho bude.

Vraciam sa nazad na stanovisko dolmusov a grand taxi.

Pytam sa chlapika hned pri prvom mini buse (napisi maju v arabctine), najskor nechape, ukazujem mu moj puknuty mobil aj tak nechape. No nic idem k dalsiemu, tentoraz sa ale pytam mladeho sofera. Ten vyskakuje z mini busu a usadza ma do prveho minibusu kde som sa pytal na cestu.

V buse je jeden clovek co vi ang, potvrdzujeme mi moju destinaciu, robi v hoteli ale niako ma nenuti aby som s nim isiel. Sofer caka kym sa mini bus komplet zaplni a moze sa vyrazit.

Po opusteny mesta nabiehame na polnu cestu ale trva asi len 50m, potom nastupuje novucicky asfalt.

Cesta je famozna, skaly, serpentiny, palmy, hlinenne domy v skalach, uplna parada.

Postupne sa mini bus vyprazdnuje, sledujem gps (nemam signal tak nic) a mini mapu z LP. V Buse sme uz len dvaja, idem za soferom a ukazujem mu kam chcem ist. Rozmysla, pyta sa pocestneho, ten ho naviguje.

Sofer ma v pohode vyhadzuje pri hoteli Etoile Des Gorges .

Nabieham dnu, majitel mi ide ukazat izbu, ako napotvoru opat hotel umyvaju. Vyliat vodu na zem a tu zotriet. Trochu sme to teda zenam postupali. Skusam zjednavat, nereaguje, tak sa lucim a idem dalej.

Udolim smerujem na sever, podla mapy by tu mali byt este ubytka. No prt makovy, ubytka su ale vsetko zavrete ,resp uplne opustene.

Udolie je paradne, vysokanske skaly, medzi nimi riecka a asfaltova cesta. Je tu kopa starych bus turistov. Udolie moze mat cca 1km.

V rieke su zeny co peru pradlo, vyberaju peniaze za fotenie. Mama vzdy posle malu dceru k turistom nech daju volaky dirham a mozu si ich vyfotit.

Vychadzam z udolia, predajcovia mi vravia,ze dalej ziadne ubytko neni. Verim im, bo na tabuli com som videl bolo najblizsie 18km.

Zazdalo sa mi,ze som zacul v skupinke package turistov slovencinu ale neriesil som to.

Cestou nazad k hotelu mini pokec s predajcom nahrdelnikov o biznise. Zistene, ze maju dodavatelov z podobnych krajin ako miriam. Niekedy tiez sa im dari tak ako nam a niekedy ani tuk.

V hoteli som cakal,ze mi navysia cenu ale nechava mi to na 100D, este mi ponuka za 50D veceru a ranajky. Kedze som nakonci sveta a chuj som si nenakupil ziadne zasoby suhlasim s tym. V jedalnicku stoji omeleta 25D, tajine 45D, spageti 60D a potom uz vsetko stupa hore.

Po ubytku moje kroky vedu spolu s knihou pod pazuchou k riecke k mini oaze. Smerujem kusok na juh, za poslednymi stromami zoskakujem napravo k rieke.

Tu fajn relax az pokym nezaslo slnko,bo potom uz mi tu zacinala byt zima, pred tym som bol hore bez 😊

Na ubytku mini pokec s jednym guidom. Tych je tu kopa. Ponukaju prechadzky po hore, lezenie na skalach atd. Moja trasa by mala trvat 3-4 hod.

Ponukol ma matovym cajom, on si spravil berbersku whisky (do caju si dal kopu cukru). Alkohol pije normalne, nevidi v tom problem,vzdy ked ho niekto ponukne.

Je tu ubytovany jeden sved a este neaky ludia.

Na veceru som schytal sok. Najskor mi doniesli len zeleninovy salat s chlebom,ja reku,ze to je vsetko,uz som nadaval jak ma napalili. Po zjedeny tejto vitaminovej bomby mi syn majitela priniesol tajine. Mega horuci, prave dovareny. Po odkryty hlinenej valcovitej nadoby sok. Strasne mnozstvo jedla. Ledvaj som to do seba natlacil.

Riadne nazraty som sa vyteperil na terasu a relax. V plane bolo pozorovanie hviezd ale terasa bola osvetlena,tak nic vidiet nebolo.

Chcel som dat este sprchu ale bola studena, kurva fix

Teraz ako je tu klud je riadne pocut generatory na vyrobu elektriny,ozaj to dost huci.

naklady (1€ = 10,73D , spravil som priemer z prveho zamienania 10,68 a druheho 10,78 a tretieho vyber 10,74)

vyber 800d = 74,46 €
2x ubytko singel + sprcha wc mimo + 1xranajky - 200D + 25D
bus skoura - tinghir - 30D
omeleta s rajcinu a chlebom - 8D
dolmus tinghir-todra gorge - 9D
ubytko singel + vecera + ranajky - 150D

todra gores

Tot: 0.093s; Tpl: 0.01s; cc: 10; qc: 28; dbt: 0.0567s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb