Al Qassim

Middle East » Saudi Arabia » Riyadh
May 29th 2012
Published: May 29th 2012

This content requires Flash
To view this content, JavaScript must be enabled, and you need the latest version of the Adobe Flash Player.
Download the free Flash Player now!
Pentru ca odata venita vara caldura te inchide in casa, ultima excursie din aceste sezon a fost saptamana trecuta, in Al Qassim. Dupa 350 de km si o furtuna de nisip, am ajuns in Unaizah. Qassim e o provincie, si "capitala" e formata din doua orase alaturate, Unaizah si AlBukairyah. In Unaizah am oprit la o ferma agricola (Al Malwhe), de unde am plecat cu rosii, castraveti si ardei (parca pleacam de la bunica, pe vremuri). Apoi am oprit intr-un parc cu smochini (Falaih Unaizah Palm Tree Park), intr-un fel de muzeu in aer liber (casa traditionala si piata, Al Bassam Heritage House & Al-Masoka souk), si intr-un mic resort (Al-Zenada), nefinalizat inca, unde proprietarul a comandat pentru noi o "ploaie" la minut (dintr-o stropitoare aflata la 3 metri inaltime).

Amiaza si apoi odihna cuvenita, intr-un resort numit Alsuba, parca ne-au facut sa uitam de arsita si praful de afara.

Dupa-amiaza am trecut in orasul vecin, si ne-am oprit la un muzeu (Buraidah Museum), intr-o piata cu asa zise lucruri artizanale (Handcraft center), si spre seara la un festival al smochinelor (Gut Festival). Noi am ramas in oras (in unul din ele) pana a doua zi, si am vizitat inainte de plecare un compound nou, unde manager a fost un prieten de-al nostru (stationat pentru 3 luni in Qassim, ma mir cum de a rezistat).

Deodamdata cateva poze si filmulete (facute de Miriam). Mai multe impresii intr-o relatare viitoare.

30th May 2012

yummy, smochine.......
Ca de obicei, foarte frumoase imagini. Chiar, ce faceti vara cand e foarte cald? Iesiti noaptea la cumparaturi si la plimbare?

Tot: 0.081s; Tpl: 0.011s; cc: 6; qc: 46; dbt: 0.0585s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb