Shura council - un fel de adunare parlamentara

Saudi Arabia's flag
Middle East » Saudi Arabia » Riyadh
March 23rd 2012
Published: March 23rd 2012

Puterea decizionala in KSA e regele, iar cei 150 de membri din Shura dezbat diferite legi si apoi trimit un raport regelui. Zilele trecute, mai precis luni, am vizitat locul in care dezbaterile au loc, inclusiv sala in care cei 150 de membri erau prezenti. Duminica si lunea se aduna membri din toata tara, si poarta discutii in plen sau pe departamente. Odata pe an e si regele prezent, iar anul trecut, in 24 septembrie, a anuntat ca vor fi si femei prezente in shura. Pentru femeile de aici, o data istorica. Dupa cum ne-a explicat Rasha, prima femeie care lucreaza ca PR in Shura, 12 femei au fost desemnate de rege ca fiind parte din Shura, dar inca nu se stie daca vor fi peste cele 150 de locuri ale barbatilor sau vor lua locurile barbatilor (un mandat al membrilor shura e pentru 4 ani, si mandatul actual va expira anul acesta).

Chiar daca Shura council nu e un obiectiv turistic, noi, grupul de expatriate am fost acceptate pentru ca putem in acest fel sa spunem lumii adevarul despre starea de fapt din KSA (special situatia femeii). Ba mai mult, dupa ce am luat loc in cabina destinata femeilor, izolata printr-un geam fumuriu, deci nu puteam fi vazute din sala, am fost salutate de catre cel care conduce dezbaterile (Speaker se numeste, adica vorbitor). Fathima a fost cea care ne-a insotit la inceput din partea PR-ului (a doua femei care a fost angajata sa lucreze in Shura, ca PR, si care se ocupa de grupurile de eleve si studente, in timp ce Rasha se ocupa de sotiile celor ce vin in vizita). Ea m-a rugat sa le spun prietenelor mele ca femeile din KSA nu se ascund dupa haina neagra, ci lupta pentru drepturile lor, si ca sunt o forta de temut.

Stiu ca am o sansa extraordinara sa pot privi lumea de aici si dupa "cortina neagra", sa intalnesc femei puternice, artiste de prestigiu, femei din diferite clase sociale, si chiar daca uneori ma dor oasele de oboseala, sunt prezenta la toate manifestatiile de care am stiinta (saptamana trecuta, adica de sambata pana vineri, am fost la un workshop, la o adunare a societatii de arta si design, in excursia la Shura council, la balul de primavara al ambasadei olandeze si la hipodromul local, la cursele de cai). Daca se poate, fac si poze. Azi imagini din interiorul cladirii unde se aduna membrii Shura (afara nu am avut voie sa facem poze, si nici pe coridoare, un "inger pazitor" ne-a supravegheat permanent, adica un tip in alb😊

25th March 2012

lux, opulenta, prestige :)
Ma bucur ca ai avut ocazia sa participi la o astfel de intalnire Si mie mi-ar fi placut :)

Tot: 0.092s; Tpl: 0.012s; cc: 5; qc: 45; dbt: 0.0651s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb