Centru cultural

Saudi Arabia's flag
Middle East » Saudi Arabia » Riyadh
March 18th 2012
Published: March 19th 2012

Saptamana trecuta am vizitat un centru cultural construit in anii 90de catre un print vizionar. Centrul se mai numeste si "Opera house", are in dotare, printre altele, si sali de teatru. Cea mai mare sala, cu o capacitate de 3000 de locuri, unde tocmai se desfasura un simpozion, are o scena de 1800 m2 pe 4 platforme mobile (se poate modifica in functie de cerinte), o cortina speciala de siguranta, care in cazul unui incendiu, separa scena de public (33 de metri latime, 13 metri inaltime si se lasa automat in mai putin de 30 de secunde). In incinta centrului este si un planetarium, am vizionat un film 3D, olandez, pe muzica, despre originea vietii. La iesire, toate doamnele din grup ne intrebam cand cand ne ridica politia religioasa, pentru ca tocmai am ascultat muzica😊

Am facut o multime de fotografii, pentru ca de, am fost de fapt intr-un palat zic eu, si am avut si acces de la intrarea regala. Poza mea favorita e "instrumentul muzical", adica gramofonul (la etajul 3, din 4, o mica sala gen muzeu).

19th March 2012

......
Epateaza.....ca aproape tot ce construiesc printii. Undeva trebuie sa-si lase amprenta. In afara de zecile de copii galagiosi. Asta a fost un comentariu a la Hapi :D

Tot: 0.048s; Tpl: 0.009s; cc: 10; qc: 28; dbt: 0.0232s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb