Culoare locala in secondhand souk

Saudi Arabia's flag
Middle East » Saudi Arabia » Riyadh
November 4th 2011
Published: November 4th 2011

Conform unor informatii "pretioase", gasite pe diferite bloguri, pentru a savura cu adevarat culoarea locala trebuie sa ajungi si intr-un bazar numit Haraj bin Gassem, adica un secondhand souk. "Legenda" spune ca acolo pot fi gasite rochiile printeselor, la preturi sub 10 euro, sau rochii de firma (unele cu eticheta inca) care intr-un boutique ar consta peste 7000 rial (adica peste 1400 euro). Aseara o doamna olandeza, care traieste aici de peste 39 de ani, mi-a confirmat ca pentru o nunta "se cere" sa porti rochii a caror valoare indica grupul social din care faci parte.
L-am convins pe Henk sa ne aventuram si sa cautam locul cu pricina, pe baza unor coordonate geografice gasite e Internet (http://canadianinriyadh.blogspot.com/2009/11/riyadhs-secondhand-souk.html). Norocul meu este ca Henk e foarte bun la citit harti, (iar eu sunt un bun copilot). Regretul meu e ca nu pot citi in araba (ce folos ca am memorat numele strazilor de pe harta noastra, daca nu le pot recunoaste pe teren). Cu caietelul de notite in mana, am intrebat un negustor unde e piata cautata. El ne-a raspuns cu gesturi largi, care puteau indica orice directie, dar si cu o miscare a capului care banuiesc ca in orice limba inseamna "da" (sau parca la bulgari e altfel). Cel putin am inteles ca eram pe calea cea buna.
Multe tarabe erau inchise (aici maine incepe Eid-ul), dar cel putin am retinut traseul si am putut face poze (pentru ca localnicii nu merg la un astfel de souk, riscul de a te intalni cu politia religioasa e redus).

4th November 2011

Vreau sa stiu daca e adevarata povestea cu rochiile ,lucru de care desigur ca ma indoiesc.........
8th November 2011

daca mai ajung pe acolo si le gasesc, fac o poza (sau si cumpar:)

Tot: 0.141s; Tpl: 0.018s; cc: 8; qc: 50; dbt: 0.1051s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb