Moi!
Tanaan paasin vihdoin kuivalle maalle, tosin askeleet ovat hieman hatarat, pari paivaa menee varmaan totutellessa. 3 viikon Linnanmaki-reissu oli....kokemus.
Alunperinhan matkan piti alkaa Bilbaosta, mutta kyseinen purtilo ei sitten lopulta lahtenyt ollenkaan, joten suuntasin Italiaan, Genovaan, josta hyppasin toiseen laivaan. Reitti oli: Genova-Marseille-Guadaloupe-Dominikaaninen tasavalta-Kolombia. Yleensa satamassa ei ollut vuorokautta enempaa aikaa tutustua kaupunkiin, Rio Hainassa, Dominikaaneissa en lopulta ehtinyt maihin ollenkaan. Alus oli vajaa parisataa metria pitka MS LICORNE, lastina kontteja. Yritin udella mita kaikkea kuskasimme, mutta edes kapteeni ei sisaltoa tarkemmin tiennyt. Sanoi vaan, etta on parempikin ettet tieda, tosin laivan, joka seilasi Liberian lipun alla, kotisatamana Monrovia, omisti saksalaiset, tarkoitti hieman turvallisempaa reissua. Saksalaisten laivoilla konttikuljetus on puolet halvempaa kuin italialaisten vastaavilla, mutta voitelupuolen ja yhteyksien toimiessa paremmin kilpailijalla, sita kaytetaan huomattavan paljon. Tosin kylla tallakin laivalla tupakkakartongit ja epamaaraiset muovipussit vaihtoi omistajaa joka satamassa.
Miehisto koostui filippiinilaisista, kun taas paallysto oli Romaniasta ja Puolasta, miehisto tienasi 1000 dollaria kuukausi, kapteeni 4000. Sopimukset ovat yleensa 6-9 kuukaudeksi, muutama viikko/kuukausi kotona ja taas mennaan. Vaikutti etta harva viihtyi laivalla kovin hyvin. Mun mielikuva merimiehista muuttui lahes taysin, kuvittelin heidan olevan jotain tosi kovaksi keitettya, mutta tosiasiassa tatuointien alta paljastui ihan normaaleja hemmoja, joilla on perhe kotona
elatettavana ja joiden arvomaailmasta loytyi myos pehmeita puolia. Tama ei tietenkaan tarkoittanut, etteiko iltaisin olisi viskipullo kiertanyt ja porno pyorinyt videolta, mutta hyvin kohtuullisissa sfaareissa kuitenkin. Enemman tulin juttuun siis aasialaisten kanssa, eli jos tasta vaikka jatkaisi matkaa Aasiaan niin lahes joka isolta saarelta Filippiineilta loytyisi kamuja. Pitaa pitaa mielessa...
Ai mitako tein laivalla? No luin yhden espanjan oppikirjan, katsoin liian monta Vietnam-sotaleffaa, ja ja, no makasin sangyssa ja yritin pysya kyydissa. 2nd. officer peloitteli ennen Atlantille menoa, etta oli ollut lahes nukkumatta koko tulomatkan lattareista Eurooppaan, mutta se taitaakin olla aina hieman haastavampi patka, nyt ei ollut kuin muutama yo, kun oikeesti oli vaikeuksia pysya sangyssa. Ai niin, olin ainut matkustaja laivalla! Joten sain tietysti parhaan hytin heti komentosillan alapuolelta, mika tarkoitti parhaita "kyyteja", mulla oli ostettuna joitain laastareita, jotka hieman auttoivat, tosin niissakin oli omat sivuvaikutuksensa..
Mitas muuta, ruokaa sain kolmasti paivassa, itablokit vetelivat lihaa perunoiden kanssa ja filippiinot riisia ja kalaa normaalisti, ma soin valilla aasialaisten kanssa, valilla toisella puolella Petrescujen kanssa. Hierarkia oli selvasti lasna, varsinkin kapteenin huutaessa naama punaisena ja aasialaisten noyristellessa, en oikein pitanyt siita puolesta. Jarjesti kapteeni meille bileetkin kun paastiin Atlantille. Silla oli ollut synttarit just ja oli luvannut jarkata pippalot. Ihan mukavaa olikin, ekaksi syotiin lihat grillista ja sit tietysti karaoke poyrimaan ja filippiinilaiset hitit masinaan.
Nyt vasyttaa, lopettelen siis. Mukava olla vihdoin perilla, sain viisumin 45 paivaksi ja luulen, etta sen verran taalla viihdynkin ennen seuraavaa maata, joka on...? :)
Kolumbia vaikuttaa mukavalta paikalta, vasta toinen tapaamani kolumbiaano yritti hyotya musta ja saada hieman paremman paivaliksan (ensimmaisen kapteeni piti tyytyvaisena "tax"free -tuotteilla), no sain kuitenkin leiman passiini ja passin hostelliin lukkojen taakse eli nyt voi lahtea turvallisin mielin tutustumaan Cartagenan yoelamaan onhan lauantai-ilta. Varmaan muiden dormitorioheppujen kanssa lahdetaan ihmettelemaan "Shakira-muuveja". Ollaan yhteyksissa!
-Juha:)
1 Comment -
Add Public Comment or
Send Private MessageHola Juha!!!:)
Wow!!! what a great adventure!!!!! I'm glad to know everything is going well in South America!!! It has to be amazing!!!!!!!
I have a friend from Sweden who is in South America too!!! She is in Guatemala for two month!!... though she went by plane...!!!;b
Well, I'm working now... I just wanted to say hello!! I'll write you telling things from Barcelona another day!
By the way, Finish looks cool!!!jaja!!.... I don't know any word!!!!XD!!!
Pues que vaya muy bien!!
Un abrazo!
Bye!:)
Sonia
Add CommentAll Comments