San Pedro de Atacama: nejsussi misto na Zemi

Published: January 26th 2008

Zacnu tim, co jsem posledne zapomnel: Po ceste na sever jsem si vsimnul, ze silnice jsou lemovany spoustou pomnicku. Zrejme tu bude na silnicich pomerne nebezpecno. Jsou to budto maly bily krize nebo takovy jako mrnavy psi boudy natreny na bilo s krizkem na strese a fotkama uvnitr. Bohuzel se mi to nepovedlo vyfotit, protoze jsou k videni jen z autobusu a ten mi kvuli tomu nezastavi.

Autobusy jsou v Chile mimoradne luxusni, na delsi trasy se da poridit misto s posteli, je to jak prvni trida v letadle. Pritom ty ceny nejsou nijak strasny vzhledem k tem obrovskejm vzdalenostem mezi libovolnejma dvouma mistama. Na mape to tak nevypada, ale Chile je delsi nez cela Evropa, takze tisic kilometru (cca Praha-London) tu neni zadna vzdalenost. Cesta nam prijemne ubyhala, uzival jsem si Indiana Jones a Chram skazy se spanelskejma titulkama, byla to moc velka sranda.

"Estamos perdidos, Indy!" "Como siempre"
"Jsme ztraceni, Indy!" "Jako vzdy"

Dalsi veci ktera me zaujala je kolik Nemcu tu zije. V kazdem meste je nejakej ten nemeckej hostel nebo penzion. Prezidenstka garda jako by si nachavala sit u krejcich co pamatujou wehrmacht, spousta napisu je nemecky nebo v cerno cerveno zlutejch barvach, apod. Chilani taky napriklad casto pro "ano" rikaji ja. Kdyz uz jsem u chilskyho jazyka, tak Chilstina je udajne ze vsech latinoamerickejch jazyku spanelstine nejvzdalenejsi. Mistni jsou na to hrdy a davaji to Spanelum pekne najevo. Mluvil jsem s jednim chlapikem ze Spanelska a vypravel mi, jak mistni schvalne pouzivali vyrazy, kterejm nerozumel 😊 no ale pro me je to jedno, na moji zakladni urovni ve ktery se pohybuju to nehraje roli.

Cim vic se blizime na sever, tim vic se krajina podoba Marsu. Vegetace postupne uplne mizi a kolem je jen poust nebo skaly hnedocerveny barvy nebo bila sul. Vedle San Pedra se stavi ALMA - soustava radioteleskopu, ktera bude od roku 2010 zkoumat pocatky vesmiru (to jen tak odbocuju). Konecne jsme prijeli do San Pedra, mesto se nachazi na plani na okraji pouste. Pripada mi, ze tu chybi uz jen banditi a pistolnici na konich. Domecky jsou zplacany z hliny a kamenu, ulice taky prasny, proste autenticka atmosfera jak ma byt. Nasel jsem levny ubytovani, ve sprchach tekla jen studena voda, ale to nevadilo, protoze stejne bylo vedro a na zachodech se nesmel hazet papir do misy. Obcas jeste taky netekla voda a obcas nesla elektrika, ale jinak moc prima misto - konec koncu jsme v pousti, tak kdo by cekal neco jinyho, ze. 😊

San Pedro se nachazi ve vysce asi 2500 m na velikansky planine bejvalyho slanyho jezera mezi dvema pohorima na zapade a na vychode. Tahle oblast ma vlastni mikroklima, veskera voda se tu odparuje nebo stece hluboko do podzemnich vrstev. Poust Atacama je nejsussi misto na Zemekouli. Kvuli tomu jak moc je tu sucho, tak solny planiny nejsou rovny jako treba v Utahu v USA ale je to vsechno popraskany, je to takova krusta, co vypada jako hodne zvetsena zmolenka na kolaci, nebo jako bila lava. Mistni tezari navic jeste zpusobili odlesneni toho, co tu puvodne bylo.

Prvni den jsem se vypravil na vylet do okolnich udoli Valle del Tiempo, Valle de Morte a Valle de Luna. Jsou to takovy kanony, hnedo bily - kamen, sul. Nadherna podivana. Krom toho jsou tu obcas taky k videni sedy pisecny duny, na kterejch mistni jezdej na snowboardu. V autobuse byli jen Brazilci a Cesi. Zatim jsem na Cechy narazel uplne vsude, fakt cestujeme hodne - na to jak malo nas je. Vecer nas cekal krasnej zapad slunce nad pousti.

Hned v noci jsem pak na vylet do And, na hranice s Bolivii, na gejziry ve vysce 4500 m, na stary puebla a na lamy. Cesta zacala uz ve 4 hodiny rano a jedna marenka na pokoji si nastavila budik pro jistotu uz na 3 rano a ten pak zvonil kazdejch 10 minut az do 4. Hruza, muze dekovat moji holubicci povaze, ze jsem ji nezabil 😊 Celou cestu me bolela hlava, bud z nedostatku spanku nebo z toho prevyseni, nebo z obojiho ... Podivana to byla moc fajn, ale byl jsem rad, ze jsem se vratil zpatky a zalehnul. Holky na pokoji mi nedaly spat ani tentokrat, furt tam neco strachaly, do toho prisla nejaka pokojska a rikala, ze si mam vymenit postel za nejakou jinou, to jsem teda fakt nepochopil, co je to za firmu, ten muj hostel. Nakonec jsem si prosadil svou a postel jsem si uhajil.

To uz jsme ale svisteli na solnou plan, na plamenaky a dalsi zapad slunce. Parada, na plani fouka vitr, clovek je tam sam, takovejch mist je cim dal tim min. Pruvodce nam delala takova manicka, hraje v kapele na basu, zval me na koncert, ale potreboval jsem se vyspat, tak jsem tam nakonec nedorazil.

Dneska je muj posledni den tady a KONECNE je jasna obloha. Skoda, ze uz jedu pryc, ted by ty fotky byvaly daleko lepsi, no ale neda se nic delat. Rano nefungoval proud v celym meste, takze jsem musel cekat az to nahodej, abych si koupil listek na dalsi staci, dal na sever.

P.S. Ted koukam, ze to ty fotky rozhodilo na 2 stranky, je jich celkem 39. Tak kdo budete chtit, mrknete se jeste na tu druhou stranku.

28th January 2008

Ahoj Tome, to teplo ti zavidim a vylet taky! super!!!!! Uzasny fotky, ctu to zatim jenom zbezne, musim si ale udelat cas a vzit to dukladne. Opatruj se! Luc

Tot: 0.255s; Tpl: 0.016s; cc: 22; qc: 115; dbt: 0.1178s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.3mb