181.den - Goreme - rose valley

Turkey's flag
Middle East » Turkey » Central Anatolia » Cappadocia » Göreme
March 6th 2013
Published: June 28th 2013

Rano opat budicek vdaka novo prichodziemu japoncovy.

Tato izba sa mi javi totalne utulna,to bude ale asi hlavne tym,ze vonku je kosa a vvnutri pekne teplucko.

Po vydatnych ranajkach (v cene ubytka ako skoro vsade v turecku) sme sa spolu s etienom vypravili smer Open air muzeum. Isli sme popri hlavnej ceste po chodniku,tak pohodicka.

Pri muzeu uz kopa turistov (v sezone predpokladam,ze sa tu neda hybat). Muzeum je platene,su v nom prakticky vsetky veci co sa daju vidiet gratis ak si to tu clovek sam pobeha po okoli. To sme mali v plane aj my,ved naco platit ked to clovek moze vidiet zadarmo a hlavne bez mnozstva turistov,co len vytiahnu fotak,spravia tisice zaberov,napakuju sa nazad do busu,dalsia zastavka a zas to iste do kolecka.

Pokracovali sme dalej po ceste az ku kempingu (podla mapsgoogle sa vola Kaya ale neni som si isty nazvom,je to proste prvy kemping po ceste). Za nim sme zbehli na polnu cestu a uz si to masirovali do udolia Rose. Do tohto udolia sa da dostat aj hned za mesteckom goreme ale odtialto je to lepsie,clovek sa viac nachodi a tym padom vidi aj viac veci.

Opat nas teda cakala cesta cez hory a doly,vystupy,klesania,prechody cez vyschnute koryta riek a nadherne vyhladi s neskutocnymi tvarmi a sfarbenim skal.

V tomto udoli uz bolo viac domcekov skalach,do jedneho sme sa rozhodli vystverat. Sme sa teda zahrali na idiana jonesa. V domceku tma,obcas padnuta skala,mini okienka,plazenie sa,prepchavanie sa uzkymi chodbickami,pohybovanie sa po uzkej spojnici dalsich dvoch bytikov,ked pod nami asi 10m vyska. Fakt vzruso,lepsie nez ist do toho plateneho muzea kde je vsetko naaranzovane.

Tato dnesna trasa bola lepsie znacena ako vcerajsia,viac znaciek na skalach a obcas aj rozcestnik s mapou. Ak sme nahodou stratili cestu sli sme podla instinktu,rovno za nosom.

V skale bol vytesany aj kostolik,opat spraveny archeologicky prieskum,dnu boli aj neake tie kresbicky svatych ludi.

Na trase sa obcas objavili aj obcerstvovacie check pointi,znamenie,ze v sezone tu asi chodi dost ludi. V jednom domceku sme si dali cajik a k tomu horalky made in sered. Samozrejme domaci ked zisitli,ze som zo slovenska okamzite ich napadol futbal a tentokrat Stoch hrajuci za Fenerbahce,v meste slovensko zasa poznali vdaka holoskovy z besiktasu. Zatial tieto dva kluby su tu najpopularnejsie co som si vsimol a vdaka hracom aj slovensko poznaju.

Horuci caj padol vhod,dnes uz svietilo slniecko ale furt zima,max sedem stupnov. Domaci nas este ponukli susenymi domacimi figami,mnam. Ich domcek je uplne izolovany od mesta,na hlavnu cestu im to trva cca 20min do kopca,autom sa sem neda dostat. Maju tu bozsky klud, ovocie si dopestuju a potom ho predavaju turistom co idu okolo,tak ako my.

Po oddychu sme sa vydali dalej,domaci nas nasmerovali spravnym smerom a mohli sme opat liezt po skalach,iste dost dlhym tmavym prirodnym tunelom v skale a opat si vychutnavat neskutocnu krasu.

Cestou sme minuli opat dalsi kostolik ale ten bol plateny,pri nom lehatka nachystane na slnenie,to sme obysli a pokracovali dalej az sme sa dostali na samy vrchol jedneho z mnoha kopcov.

Na kopci sme si lahli na zem a asi pol hodinu len tak lezali,podriemkavali,vychutnavali teple slnecne luce.

Po odpocinku nas cakalo velke klesanie,vsetko by bolo fajn ,len keby cesticka nebola roztopena,teda inak povedane,sli sme po blatovej ceste. Sem tam smyk,francuz uz opat mlel z posledneho,zas ho bolelo koleno.

Stretli sme tu aj jednu nemecku skupinu s tureckym sprievodcom.

Nazad do dediny sme nakoniec sli uz len po polnej pohodovej cesticke. Pri ceste kopa pristavacich miest pre balony,to je dalsia z atrakcii goreme,chodit na ranne lety. Dost drahy spas,teda aspon pre mna. Jeden let stoji zhruba 280l,v balone ste ale s daslimi 12-timi ludmi.

V meste etien zistoval ceny skutrov,na 4-hod za 40l. Zajtra ma v plane si pozicat skuter a ist kuknut nedaleke mesto Nevsehir,potom uz len smer nocny bus istanbul.

V meste bol mini trh ale nic pod zub,etien obdivoval predaj mletej papriky,pre nho je tu extra lacna,tak planuje nakupit nieco domov.

V ubytku som si dal opat nudle v kelinku,furt ale nevim kolko stoja. Na veceru som dohodnuty s etienom,ze behneme volade do mesta.

Teraz len vyvalovanie sa v posteli,zajtra dam asi cely den len relax,mozno behnem odlovit 2 kesky co su v blizkosti,dnes sa mi to nepodarilo. V piatok asi prvy krat otestujem dolmus a pojdem kuknut do blizkeho mesta Avanos,potom uz len cakanie na nocny bus do Pamukkale. ten mi ide 19/30,zajtra ale musim kupit listok.

V lobby/jedalni bola vietnamskakanadanka (len sa tam narodila,inak kanada),raz bola v svojej domovskej krajine a povedala,ze uz nikdy vice. Cul bola opat vytocena,bo s volakym volala z domu a ten ju dobre nasral. Inac jej furt ide huba,nie a nie sa zastvit. Bola na lete balonom ale moc sa jej to nelubilo. V kosi bolo 15 ludi,tak riadna mackanica ale pohlad z vrchu na udolia bol vraj fajnovy.

V meste som stretol jedneho izraelcana,hladal ubytko,moje sa mu nelubilo,tak sel o dum dal.

Vecera teda absolvovana s francuzom. Zakotvili sme v blizkej restike,menu za 20l. Obaja sme si dali hlinenne hrnce,uplna slabota oprit tomu co mal dusan v istanbule. Bolo to asi 1/4 menise a omnoho horsia chut. Polievka bola fajn. Este sme si dali napoli jedno pivo Efes,taktiez slabota uz sa tesim na plzen.

Po jedle mensi okruh mestom nech nam vytravi,i ked nevim co,bolo toho malo.

Potom uz len rychlo horuca sprcha a spanok.

caj v horach - 2l
voda 0,5l - 0,5l
voda 1l - 1l
jedlo v restike,polievka,hlineny dzban plneny kur.masom - 20l
pivo - ?

Tot: 0.08s; Tpl: 0.009s; cc: 11; qc: 27; dbt: 0.0455s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb