Fejring i BrestEndelig - efter naesten tre doegn paa det store hav kan vi fejre at have krydset Biscayen. Nuyj, hvor er vi traette og sultne og hvor er det SKOENT at vaere i havn!!
Kaere venner i det danske - eller hvor I nu lige evt. holder ferie!
En af turens mere spaendende udfordringer er klaret. Vi har krydset Biscayen sammen med to herre-gaster, Joergen og Pych. Mange tak til dem, for at have hjulpet os over! Det var en blaesende tur, men for en gangs skyld var vinden med os, og saa goer en ordentlig piver ikke helt saa meget. Op ad Portugals kyst havde vi stort set kun modvind, -stroem og -soe, saa medvind var en kaerkommen deltager paa den lange havtur. Vi kom over paa mindre end tre doegn og baade besaetning og skib klarede turen uden skrammer, men vi var traette, da vi kom i havn i gaar. Og desvaerre kom der heller ikke her en tun paa krogen - vi sejlede simpelthen for hurtigt!
Nu venter igen en lidt kraevende del af turen; den engelske kanal. Her kan vaere taaget, megen trafik og isaer megen stroem og tidevand - til gengaeld er der ikke saa mange havne at gaa ind i ... Vi proever at planlaegge os ud af de stoerste udfordringer fra havn til havn, og regner med at faa alt i gode raad i de lokale
Split naaede lige paa land i VigoVi fik noget i skruen ud for Nordportugals kyst; motoren kunne ikke traekke ordentligt. I Vigo i Spanien var vi noedt til at faa baaden paa land og det viste sig, at det var et stykke nylon-fisketov,
... [more]havne. Vi venter, at den haarde vind, der ligger over Brest i disse dage, vil aftage i morgen, og saa stikker vi nok af mod enten Guernsey eller Roscoff her paa den franske nordkyst.
Det er svaert at forestille sig, at skulle starte i skole og paa job om bare fire uger. Der er stadig laaaangt hjem - maaske isaer mentalt. Drengene glaeder sig og siger, at de savner Danmark. De er ved at vaere godt sultne efter venner og plads til at loebe, men de er helt fantastiske til at klare at sejle. De er soestaerke og leger i baaden, selv om den ligger paa siden. De hygger sig med hinanden, de spiller, ser film, leger skole, bygger med Lego og faar sovet laenge.
Vi skal paa bytur i Brest i dag og gaar efter at finde en stor skaal muslingesuppe! I aften kommer Pychs kaereste og henter ham i bil. De skal vaere hjemme paa soendag. Joergen sejler maaske med et stykke endnu. Han skal flyve hjem fra Paris paa loerdag. Og saa er der faktisk ikke tilmeldt flere gaester paa rejsen, men I er velkomne til at hoppe paa, hvis det kunne friste nogle af
Til frisoerenRasnus og Sveske faar sig en gang haarvask og klipning i Portosin i Spanien. Det er nogle herlige fjorde de har i Galicien. Her er pragtfuldt at sejle.
alle jaer blog-laesere at komme ud paa noget ordentlig sejltur.
Mange kaerlige hilsner
Split og besaetning
Biscaya ligger foran osVi er paa vej efter den foerste nat paa havet. Joergen og Sveske har udkig efter naesten ingen skibe paa den lange tur.
Sporvognstur i LisabonFor lang tid siden var vi i Lisabon. Det var en rigtig hyggelig by at besoege. Her er smukt og lidt tidslomme-agtigt - isaer naar man sidder i en sporvogn, hvor al inderbeklaedningen er af trae med fe
... [more]