W komunie.

Taiwan's flag
Asia » Taiwan » Taroko Gorge
October 11th 2011
Saved: March 29th 2018

Siedze sobie w domu nad brzegiem oceanu, kilkanascie km na poludnie od Hualien. Dotarlem tu wczoraj wieczorem, do 3 rano trwala popijawa, przed pojsciem spac zdazylem jeszcze spisac:
Dzien dzisiejszy niezbyt ciekawy, za wyjatkiem wieczoru. Za dnia zwinelo sie z goscinnej kwatery u Mayny w Kaohsiungu, wzielo takse, potem na stojaka pociag ( 3 razy Taiwan pijio dla przyspieszenia podorzy), w koncu, po 6 godzinach, Hualien. Ide do taksiarzy negocjowac przejazd.
- 500.
- 200.
-Nie ma mowy.
-250.
-250? Chyba doalrow amerykanskich! - wykrzyknal taksiarz- tak wiec podreptalem do autobusu. Tam niezbyt wiedziano, co ze mna zrobic, adres niewiele im mowil. W koncu wzieli mnie na poklad, a po 40 minutach kierowca depnal po hamulcach na srodku autostrady i wykrzyknal- to tutaj! Tak zostalem wysadzony, wiec ide, patrze, cos niby hostel, wchodze- nihao- i znalazlem sie w srodku tego dziwnego miejsca. Na pierwszy rzut oka- hippisowska komuna, pod przewodnictwem starej indianki i jej siwowlosego faceta (z poczatku sie zdziwilem,czemu lewa reke podaje, ale skoro z drugiej strony kikut...). Plaza, ognisko, zero turystow. Kilkunascioro ich tutaj, wlaczajac indianskie seniorstwo, dizajnera wnetrz z Taipei, mloda hostesse z Taichunga, producenta programow TV z gniewna kobita i kilkoro jeszcze. Poczestowali jakims zarciem, szkocka i bacardi, wyciganalem zubrowke (a potem jeszcze pare rzeczy). Z biegiem czasu robilo sie coraz bardziej swojsko. W koncu ostalismy sie we czworke: ja, dizajner, pijana hostessa (pijana pierwszy raz w zyciu, powiada: caly czas bylam zestresowana, a teraz to ustapilo!) i - chyba ciota- gosc przystrojony w branzolety, czestujacy trawa, z prawdziwym akcentem z Cambridge (nawet kiedy mowil po tajwansku). Zaspiewajmy- powiadam. Rozleglo sie wiec najpierw: "Bog sie rodzi, moc truchleje..." ( a wszystko przy falach i ognisku), potem zas tajwanskie rodzime piesni. Ja wiec z kolei przeszedlem na rosyjski i Padmoskownyje wieciera. Hostessa lapala juz tekst, przeszlismy nawet dalej w kierunku plazy, zyczeniem komuny bylo bysmy zamilkli, bo ludzie spia. Z ciemnosci wylonil sie jednak jednoreki opiekun i laska musiala wracac do domu.
Za dwie godziny uciekam do Taipei, gdzie przed jutrzejszym wylotem do Pekinu mam zamiar jeszcze zobaczyc muzeum narodowe ze zbiorami tradycyjnej sztuki chinskiej, ktore czang Kaj Szek zabral tu ze soba w 1948. Przed odjazdem mam jeszcze skosztowac saszimi z dzisiaj lowionych rybek.

Niedziela tez byla ciekawa- pojechalismy na poludnie od Kaohsiunga, najpierw zahaczajac o regionalne wesele, potem o fajny wodospad: woda leje sie z 20 metrow, a potem przechodzi w bieg poziomy w wyprofilowanej rynnie. Trzymajac sie sznurka postalem w tym jakis czas, ale w koncu stracilem rownowage i wessalo mnie; poczulem sile zywiolu - slipy spadly, uderzylem w skaly, ale nawet specjalnie sie nie poturbowalem. W drodze powrotnej zahaczylismy o wegetarianska knajpe, natrafiajac tam na stara zwariowana artystke operowa. W poprzednim wcieleniu byla generalem armii, ktory zabil zbyt wielu zolnierzy, w zwiazku z tym w obecnym zyciu spotyka ja wiele nieszczesc. Zaspiewala dla nas. Jedna z piosenek mozna by uznac za chinski odpowiednik 'gdybym ci ja miala skrzydelka jak gaska", tekst bowiem strescic mozna jako: "chcialabym byc owieczka, moglbys wtedy biczowac moj tylek". Nie, ani troche nie sciemniam. Dwa z wystepow nagralem, ale pliki maja po 50-70mega; na tube tez ich nie wrzuce, w koncu nalezy szanowac prawa autorskie.
( a jednak: www.youtube.com/watch?v=FtVbfsYJWvs )

Potem odwiedziny w nowym wypasionym gorskim hotelu i przyleglym do niego parku z kaktusami, basenami i czym tam jeszcze. W recepcji stala niby-to zbroja rycerska w europejskim stylu. Wyjasnilem, ze metr -osiemdziesiat to w sredniowieczu mogl miec co najwyzej Jurand ze Spychowa, a tak to rycerze byli banda halasliwych kurdupli.
Co jeszcze w Kaohsiungu... Wzgorze nad oceanem, nieopodal kampusu uniwesyteckiego, zamieszkane przez malpy, psy i bezdomnych. Nocne markety. Pierogi. Impreza u Mayny. Wieczorne browary nad rzeka i nad jeziorem lotusowym. Dolaczyl do nas Amerykanin z Portland, jogin praktykujacy. Potrafil stac na glowie, ale pompek z klaskaniem- nie potrafil! Honor grubasa- wazna rzecz.
A wczesniej, zaraz po Taipei- Sun Moon Lake.

Wiecej zdjec z Tajwanu - tutaj.

COMING SOON HOUSE ADVERTISING ads_leader_blog_bottom

Comments only available on published blogs

Tot: 0.087s; Tpl: 0.01s; cc: 9; qc: 56; dbt: 0.0434s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.2mb