Hejsa alle
Vi takker igen igen for de mange mails, det er altid dejligt at horer noget hjemmefra.
Nu har vi taget hul paa vores fjerde uge (det gaar bare alt for staerkt.) og inden vi forlader Kina vil vi lige give lyd fra os igen.
Efter vi skrev sidst havde vi en endnu en dag i Lijiang, som blev brugt paa en cykeltur udenfor byen. Vi cyklede ud sammen med Daniel, britten som vi ogsaa var i Tiger Springskloften med. Da vi havde lidt vanskeligheder med en af cyklerne, maatte vi vende om for at bytte cyklen og Daniel cyklede videre, saa dagen blev paa egen haand. (jacob kunne ikke lave cyklen selvom han laante en svensknogle af en kinesisk lastbilchauffor :-))
Naeste dag tog vi tidlig om morgenen til Lugu Lake, som ligger 7 timers korsel nordost for Lijiang. Fra start havde vi indtrykket af at vores buschauffor ikke kunne lide os, da han i forste omgang afviste os, og sagde det ikke var denne minibus vi skulle med, men med kom vi :-), de andre passagerer var rigtig flinke. Efter seks en halv times korsel stopper bussen og flok gjorde klar til at rejse
sig... Hmmm. vi var overhoved ikke klar over hvad der lige foregik, men fandt ud af de andre i bussen havde aftalt en sejltur ud til en lille o og tilbage, saa vi havde valget imellem at sidde paa bredden i to timer eller tage med :-) Vi nod sejlturen og grinede en del, da det virkelig er typisk kinesisk, men til sidst kom vi dog til vores hostel, som laa lige ned til Lugu Lake, en virkelig flot so, som ligger i 2500 meters hojde omgivet af bjerge.
Vi havde kun en enkelt hel dag ved Lugu Lake, og planen var at den skulle bruges paa en gaa tur rundt langs soen. Vi startede ud med at gaa til den naeste lille by, hvor vi fandt ud af de havde en kabelbane som gaar op til det hojeste bjerg ved soen. Udsigten var fantastisk og paa bjerget var der ogsaa en lille grotte. Inden vi gik ind i grotten modte vi en kinesisk pige som vi havde stodt ind i dagen for, og hun hjalp med at oversaatte den kinesisk guide. Paa vejen ned kom vi lidt til at gaa i haelene paa hende og hendes familie, og nede
paa jorden igen spurgte hun om vi ville folges med dem resten af dagen da de havde lejet en lokal guide - hvilket var super. Vi startede med at spise lokal gammeldags mad i en lille hytte, fx 3 aar gammel griseflaesk :-) Hun var den eneste i familien der kunne engelsk men hun var rigtig god til at oversaette hvad de andre sagde, saa det var super hyggelig. Derefter roede vi hjem til vores by i en af de lokale traekanoer. Vi skulle skiftes til at ro baaden og Jacob blev hvis udnaevnt til den store staerke viking. :-) Senere paa eftermiddagen, tog vi med hendes og hendes mand ud til en Mosu familie og horte lidt om deres skikke og historier. De provede ogsaa om de kunne kobe en ged til aftensmaden, men familien havde kun en der var lidt for stor. :-) Det kunne ellers have vearet sjovt at have en levende ged med i minibussen hjem. Om aftenen blev vi inviteret med til aftensmad , som ejeren af deres hotel arrangeret. Vi spiste ved et lille bord med en grill i midten og fik alt muligt bla. nyfanget fisk (som vi begge kunne lide ), riskager,
div grontsager, torrede rejer fra soen og kylling. Sporgsmaal: hvordan ser en kyllingfod ud naar den er faerdig paa grillen? Det var bare en super dag hvor vi oplevede meget mere end vi ville have gjort paa egen haand.
Den naeste dag stod vi tidlig op, da vi havde aftalt med familien at vi skulle ud og se solopgangen sammen. Vi roede ud til en lille o, og det var en rigtig god start paa dagen. Vi tog afsted med familien og kl ti skulle vi med bussen tilbage til Lijiang, og efter en almindelig times forsinkelse kom vi afsted. Denne gang var turen virkelig bumpet, og vi haaber vi kan laere af kineserne, og sove selvom man letter fra saedet hver 30 sek. Da vi kom til Lijiang tog vi direkte en anden bus videre til Dali, hvor vi ankom sent om aftenen. Vi gik omkuld paa et hostel efter en lang dag i bus.
Den forste dag i Dali brugte vi paa at tage en tur op af bjerget der ligger bag Dali, vi gik kun ned saa det var ikke saa haardt, derudover blev dagen brugt paa at finde ud af hvordan vi kom til
Vietnam. Om aftenen slappede vi af paa vores hostel, som er det bedste som vi har boede paa ind til videre. Igaar blev brugt paa en rigtig lang cykeltur op langs den so der ligger taet paa byen, vi fik baade set en masse og blev lidt grillet af solen. Det var i bund og grund et par stille og rolige dage i Dali.
Idag har vi taget bussen fra Dali til Kunming og skal i aften videre med en sovebus til Hekou som er graense overgangen til Vietnam. Det er derfor hermed slut med Kina, som vi begge synes har vaeret helt fantastisk.
Som altid haaber vi det gaar godt derhjemme og vi snakkes ved naar vi er kommet til Vietnam.
Hilsen Jacob og Marie